Bifenil (E230), o-Fenil-fenol (E231) és Na-sója (E232), Tiabendazol (E233)
(Biphenyl, o-Phenyl-phenol, Thiabendazol)

Ezt a négy anyagot banán és citrusfélék, burgonya, egyes zöldségfélék felületi kezelésére használják a megromlás, penészedés meggátlására illetve élősködők akaratlan importja ellen. A jószándék érthető, hiszen senki sem venné szívesen, ha a például a banánból otthon valami trópusi atkaféle mászna szanaszét. Néha a narancsfélék csomagolásához használt papírt impregnálják velük. Nem mindenütt engedélyezettek.

A bifenil és hidroxiszármazékának ilyetén felhasználása megkérdőjelezhető, mivel ezek az aromás szénhidrogének még kis mennyiségben sincsenek jó hatással a szervezetre. Igaz, hogy csak olyan növényeknél alkalmazzák, amiket használat előtt meghámozunk, azonban van egy bökkenő: sok sütemény, torta készül úgy, hogy friss narancs vagy citromhéjat kell bele­reszelni. A piacokon, zöldséges bódékban, ha megnézzük, a déligyümölcsök szállítására készült papír­dobozokra mindig rá van nyomtatva, hogy milyen anyagot használtak a tartósításra. Ezt szinte senki sem nézi meg, nemhogy a boltokban kiírnák (tisztelet a nagyon-nagyon ritka kivételnek), hogy a gyümölcs héja tartósítóval kezelt (pedig a Magyar Élelmiszerkönyv szerint kötelező lenne!). Az ilyenek héját ne használjuk süteményekhez. Olyat viszont csak ritkán árulnak, ami ne lenne kezelve tartósító­szerrel (legfeljebb narancs vagy citromhéj konzervként, de ez is elég ritka). Mi a megoldás? Keressünk „bio” megjelölésű narancsot, ezt törvényileg nem lehet a fenti anyagokkal kezelve. De vehetünk természetes citrom vagy narancsolajat a patikából vagy egy jobb bioboltból, s abból tegyünk néhány cseppet a süteménybe.

A tiabendazol kettős hatású, gombaellenes (fungicid) és belső élősködők, férgek ellen is hatásos. Ez „emberbarátibb” anyag, így humán gyógyászatban is alkalmazzák mint féregűzőszert. Emiatt viszont egyes országokban, Ausztráliában és Új-Zélandon élelmiszerek kezelésére nem használható.

Találkozhatunk a déligyümölcsök csomagolásán az imazalil (enilkonazol) és pirimetanil nevű szerekkel is, ezeknek nincs E-száma. Ezek is erős gombaellenes, penészedésgátló anyagok, feltüntetésük szintén kötelező. Az imazalil egyébként nagyon közeli rokona a humán kandidafertőzések elleni legjobb és leggyakoribb gyógyszereknek.

Kémia: A bifenil (difenil) és hidroxi származéka aromás szénhidrogén, és sok más anyag készítésének a kiindulási anyaga. Közepesen mérgező, a természetben egyes baktériumok le tudják bontani. "Unokatestvére" a szintén régóta használt naftalinnak. A tiabendazol heteroaromás vegyület.

A bifenil, orto-hidroxi-fenilfenol és tiabendazol szerkezete
Lásd még:

Magyar wikipédia 1, 2
Bővebb angol wikipédia 1, 2 és gépi magyar fordítása 1, 2
Nébih: fokozottan ügyeljunk a citrusfélék héjának felhasználásakor

frissítve: 2023.04.30.