p-Hidroxi benzoesav etilészter (E214) és analóg észterek, sók (E215-219)
(p-Hydroxi benzoic acid ethyl ester; ethyl paraben, etc.)

A para-hidroxi benzoesav észterei (rövidebb nevükön parabenek) és víz­oldékonyabb sói erős gomba­ellenes hatással és közepes baktérium­ellenes rendelkeznek, ezért használja a konzerv- és kozmetikumipar tartósításra. Gyógyszer­készítményekben, főleg orrcseppekben, torok­fertőtlenítőkben is megtalálható. Ahogy nő a szénlánc hossza (metil etil, stb.) a hatásuk is erősödik, viszont a vízoldékonyság csökken. A propil vagy butilészter a legzsíroldékonyabb.

Felhasználás: Antiszeptikus hatása miatt alkalmazza a konzerv-, gyógyszer- és kozme­tikumipar tartósításra.

Vitatott mellékhatás: A parabenekről a kilencvenes évek végén patkánykísérletek során kimutatták, hogy igen gyenge ösztrogén (női nemi hormon) hatással rendelkezik. A hatás az észtercsoport hosszával egyetemben névekszik. A propilparaben esetén a természetes hormonénak (esztradiol) átlagosan csak egy százezred része volt izolált sejteken mérve (in vitro), szájon át adagolva nem volt kimutatható a hatás. A kérdést azóta nagyon sokan és sokat vizsgálták, és megnyugtatóan ma sincs eldöntve. A JECFA végül 2007-ben azt javasolta, hogy a propil és butil paraben élelmiszeripari használatától tekintsenek el, amit sok ország, köztük Magyarország, meg is fogadott. Ennek, mint sok egyéb hasonló esetnek a vizsgálatát és értékelését igen megnehezíti, hogy emberen természetesen nem lehet kísérletezni, az állat- és kémcsőkísérletek eredményeinek „áthozása” pedig mindig bizonytalan. A parabének a médiában sok támadásnak vannak kitéve, megfeledkezve arról, hogy náluk sokkal aktívabb álhormonhatású anyagokkal is körül vagyunk véve.

Az etil paraben (para-hidroxi benzoesav etilészter) szerkezete

Kémia: A p-hidroxi-benzoesav a legegyszerűbb aromás karbonsav, vízben nem túl jól oldódik, ezért az élelmiszerekben sói formájában használják.

Lásd még:

Magyar wikipédia
A paraben származékok ösztrogén hatásának értékelése, a butilparabén visszavonásáról (JECFA, angol szakmai közlemény)

frissítve: 2021.05.11