Riboflavin (laktoflavin, B2-vitamin, E101),
Riboflavin-5'-foszfát (E101a)
(Riboflavin)

Poralakú tiszta riboflavin
Tiszta riboflavin por
Source: Wikimedia

A riboflavin, más néven B2-vitamin a növény és állatvilágban nagyon elterjedt anyag, leginkább a májban, tejben, vesében, tojásban, osztrigában, gabonában, élesztőben, egyes zöldségekben található. Emberben viszont a hiánya jellegzetes bőrtüneteket (dermatitisz, keratózis), gyenge hajat, gyomor-bél zavarokat, látászavarokat (fotofóbia), stb. okoz, mivel bizonyos enzimek nélkülözhetetlen alkatrésze. Bár tiszta állapotban csak 1932-ben állították elő, azonban mint pigment már régebben ismert volt, mivel részben felelős a tejsavó sárgás színéért.

Felhasználás: Az élelmiszeriparban egyes táplálékok színezésére és főleg "erősítésére" (csecsemő­ételek, sajtfélék, cereáliák, müzli­félék stb.), valamint vitamin­készít­ményekhez hasz­nálják.

Kémia: Narancssárga kristályos, vízben mérsékelten oldódó heterogyűrűs vegyület, a foszfátja sokkal jobban oldódik. Vízoldékony vitamin lévén gyakorlatilag nem lehet túladagolni. Fény­érzékeny, különösen lúgos oldatban gyorsan lebomlik.

Maga a B2-vitamin fiziológiailag inaktív, a bélben foszforilálódik (foszforsavval kapcsolódik) flavin mono­nukleotiddá (FMN, ami tulajdonképpen az E101a), majd a májban flavin adenin dinukletotiddá (FAD). Ezek az anyagok nélkülözhetetlenek a sejtlégzésben és oxidációs folyamatokban.

A riboflavin képlete
Lásd még:

Magyar wikipédia
Jóval részletesebb angol wikipédia és gépi magyar fordítása

frissítve: 2021.04.11