Különféle szilikátok, agyagásványok (E551 - E559)
(Different silicates and clays)

A szilicium-dioxid a leggyakoribb ásványösszetevő a Földön. Tiszta formája a kvarchomok. Az élelmiszerekben persze nem a természetes homokot használják, hanem a kovasav kicsapásával és hevítésével kapott tiszta és nagyon finomeloszlásu anyagot. Por halmazállapotú termékekben (pl. asztali só) csomósodásgátlónak használják. Ugyanerre alkalmasak a kalcium- és magnézium-szilikátok is. Ez utóbbit használják még a használt sütőolaj szűrésére, regenerálására is. Ezek és a többi egyszerű vagy összetett szilikát só vízben oldhatatlan, így a szervezetből változatlanul távoznak.

A talkum, bentonit és kaolin összetett agyagásványok. Rengeteg felhasználási területük van, az élelmiszeriparban szintén tapadásgátlónak használják őket, például sajtok vagy egyes kolbászfélék külsejét szórják be vele. De a konyhában is használhatók letapadásgátló porként: a háztartási sütőpapírhoz hasonlóan megakadályozzák a sütés közbeni leragadást. Használhatók még szűrési segédanyagként is: ha egy finom eloszlású, nehezen szűrhető anyagot kell kiszűrni, bizonyos szilikátok (például bentonit vagy fullerföld) hozzákeverésével a szűrés sokkal könnyebb, a szűrő pórusai nem dugulnak el.

A kalcium-aluminium-szilikátot (E556), bentonitot (E558) és talkumot (E559) 2014-ben kivették a listáról, mivel van helyettük más alternatív anyag is.

Lásd még:

A magyar wikipediában a megfelelő anyagoknál.

frissítve: 2021.6.13