D'ni társadalma és története




Ri'neref király

(A jegyzetfüzet a Takotah ház tetőirodájában található)


Ri'neref f.e. 207-ben (Föld előtti időszámítás) született Garternay-n. Öt éves korában (ez volt a szokásos kor) fogadták be az Írók Céhébe s ahogy múltak az évek, hamarosan a ronayk addig látott legkiválóbb Írója lett. Egyes források azt állítják, hogy Ri'neref "felülmúlhatatlan tehetségét" [1] azóta sem szárnyalta túl senki.

90 éves korára Ri'neref elérte a Céhmesteri címet s a legjobb úton volt ahhoz, hogy Nagymester váljék belőle. Azonban meg­győződéséből kifolyólag sohasem érte el ezt a címet.

Ri'neref régóta kritizálta az Írók Céhének nézeteit, sőt magát a Királyt is. Ri'nerefet nyilvánvalóan nagyon aggasztották a társa­dalomnak az írás céljáról vallott nézetei és a "...Yahvo adományozta nagy ajándék" hasz­nálatával járó felelősség elutasítása.[2]

F.e. 73 körül Ri'nerefet megkérte a Nagymester, hogy írja meg egy meg­kérdőjelezhető Kor – legalábbis Ri'neref szemében – Leíró Könyvét. Észrevette, hogy a Kort egyúttal egy civi­lizálatlan faj otthonául is szánják, s azokat a ronayak a saját céljaikra szándékoznak használni. Ri'neref így visza­utasította a Nagymester parancsát, s ezután sok vita után ugyan, de kizárták az Írók Céhéből. Egyes feljegyzések arra utalnak, hogy Ri'neref szándékosan távo­líttatta el magát a Céhből, bár kizárását távozásának körülményeitől füg­getlenül sokan méltánytalannak tartották sőt egyesek odáig mentek, hogy "a társadalomra károsnak" [3] minősítették.

F.e. 59 körül megállapították és nyilvánosságra hozták, hogy Garternay már nem sokáig alkalmas arra, hogy a ronayk otthona legyen [4]. Ri'neref már régóta ismerhette Garternay helyzetét, s nyilvánvalóan már a kizárása óta dolgozott egy Koron, amelyről úgy gondolta, hogy jó helye lesz azoknak, akik követni szándékoznak őt.

Különféle feljegyzések szerint Ri'nerefnek sikerült néhány ezer ronay figyelmét meg ­ragadnia és meggyőznie őket, hogy kövessék őt azon az úton, melyet olyan fontosnak érzett, és az új Korba, melyet írt. A Király megengedte Ri'nerefnek és néhány kisebb csoportnak, hogy kiváljanak a ronay közösségből. A ronayak többsége a Terahnee nevű új világba távozott Garternay-ról. Ri'neref az ő csoportját a Földre vitte, ahol megalapították D'nit (jelentése "Új Kezdet").

Ri'neref erőskezű vezető volt, azonnal királlyá nevezte ki magát s 120 évig, a haláláig uralkodott. Nyílvánvalóan azok, akik követték Ri'nerefet, eléggé respektálták őt ahhoz, hogy elváljanak a családjuktól és barátaiktól, s így a feljegyzések csak nagyon kevés társadalmi vitáról vagy egyet nem értésről tesznek említést Ri'neref uralkodása alatt.

Ahogy az szokás volt a ronayaknál, mielőtt a csoport hivatalosan is D'niba költözött volna, egy felderítőcsapatot küldtek oda, akik felállították a Nagy Nullát s az onnan kiinduló vonalat.[5] Egy emlékművet is emeltek a Nagy Nullánál d.i. (D'ni időszámítás) 0-ban.

A korábbi gyakorlattól eltérőleg Ri'neref a Nagy Zéró vonalát az egyházi szent épületek céljára tartotta fent. Az uralkodó Király felhatalmazása nélkül arra nem volt szabad építkezni.

Bár ezt direkt sose jelentették ki, a feljegyzések szerint igen valószínű, hogy Ri'neref jelölte ki a város alapításának helyét. Döntését két dologra alapozta (ezek miatt a döntés igazából nem volt nehéz). Az első a Nagy Zéró vonala volt. Nyilvánvaló hely egy város alapítása számára, hiszen a legfontosabb egyházi épületek a vonalon voltak, a város többi része pedig körülvette ezt. A másik ok az a vízeséscsoport volt, ami a barlang mennyezetéről ömlött alá a Nagy Zéró vonala melletti területre. A friss víz tökéletesen alkalmas volt ivásra.

Ri'neref irányításával szinte azonnal (d.i. 8) megalapították az új Írok Céhét (az egykori gaternay-i céhtől meglehetősen eltérő szabályokkal). D.i. 100-ra Ri'neref irányításával újjáalapították a 18 fő Céhet. [6] A Céheket Yahvo oltalmába ajánlották a "Kör Napján", s ezzel nem csak egyszerűen a fő Céhek újbóli felállítását ünnepelték, hanem mint Új Céheket is, amelyek Ri'neref hite szerint "egészsé­gesebbek" voltak, mint elődjeik Garternay-n. "A Céhek Yahvo kedvéért alapíttattak és nem saját magukéért..." - mondta Ri'neref. [7]

Egyes feljegyzések szerint a Céhek borzasztóan versenyeztek egymás között és sokkal inkább a megjelenésükre fordították a hangsúlyt, mintsem hogy Yahvot vagy az embreket szolgálták volna. Hogy a versen­gésnek gátat szabjon, Ri'neref egy sor megszorítást ágyazott be a Céhek felépítésébe. A megszorítások a Céhek elhelyezését érintették (szemben a Nagy Nullával), a méretüket, formájukat, kinézetüket.

Bár Ri'neref abszolút elsőbbséget biztosított egy Templom építésének, a részleteket illetően nem volt egyetértés és ezért a tervek véglegesítése nagyon elhúzódott. Végül is d.i. 48-ban fogtak hozzá az építéshez és a Templomot d.i. 63-ra fejezték be. A Regel­tovokum néven ismert Templomot egyrészt Yahvonak szánták az istentiszteletek helyéül, másrészt emlékeztetőül a megjövendölt és hamarosan elérkező Nagy Királynak. [8]

Ri'Neref szintén elsőbbséget biztosított a hatalmas ventillátorok elkészítésére, amelyek friss levegővel látták el a barlangot. Voltak ugyan természetes nyílások is, de hamarosan rájöttek, hogy azok nem biztosítanak elegendő cirkulációt. Ezért óriási ventillátorokat és aknákat konstruáltak mintegy 30 év alatt, d.i. 84-114 között. Meg kell jegyezni, hogy több feljegyzés szerint is egy kis csoport d'ni eltűnt a ventillátorok elkészültekor. A leggyakoribb feltételezés szerint fent maradtak a Föld felszínén.

Több alkalommal is rámutatnak a feljegyzések, hogy uralkodása alatt Ri'neref visszautasította, hogy palotát építsenek neki. Ehelyett a többi alattvalójához hasonlóan egy elég egyszerű lakásban lakott s egyértelműen megmondta, hogy amíg Yahvonak nincs új lakhelye, addig ő sem engedheti ezt meg magának. Azonban még a Templom elkészülte után is vissza­utasította a palota építését, s inkább még több állami és egyházi intézményt hozott létre. Ri'neref saját filozófiája aköré épült, hogy sokkal könnyebb Yahvora és kívánságaira össz­pontosítani, ha a körülmények nehezek s gyakoriak az erőfeszítések. Joggal állítják, hogy Ri'neref filozófiájából következett, hogy vissza­utasította a palota megépítését.

Ri'neref d.i. 120-ban halt meg nyilvánvaló szívkomplikációk következtében, 327 éves volt. Bár megházasodott, nem hagyott gyereket maga után. Egyik tanítványát, név szerint Ailesht jelölte utódjául.

[1] Ailesh emlékeibõl
[2] Az Írók Új Céhének Esküjébõl, amit Ri'neref írt.
[3] Najun, a Törvényhozók Céhe Nagymesterének naplójából.
[4] Garternay napja kihûlõfélben volt s ezért a gyors hõmérsékletcsökkenés miatt a Kor végül lakhatatlanná vált.
[5] A Nagy Nullákat többnyire a Korok valamilyen kiemelkedõ természetes pontjára építették. A Nagy Nullától egy vonalat húztak, általában az északi mágneses sark irányában; ezt a navigációban, építkezésben stb. használták fel.
[6] Meg kell említeni, hogy D'ni 18 Céhe nem volt feltétlenül azonos a Garternay-n létezõkkel. Valószínûleg eléggé különbözhettek. Bár nincs részletes információ a Graternaybeli fõ Céhekrõl, tudjuk, hogy a Céhek flexibilisek voltak s az embereket szolgálták.
[7] Ri'neref elsõ Kör Napi beszédének átiratából véve.
[8] Ri'neref erõsen hitt az Oorpah Regeletavokja címû profetikus könyvben, amely számos jövendölést tartalmazott egy Nagy Királlyal kapcsolatban, akit majd Yahvo küld az emberek megsegítésére.


Vissza