D'ni társadalma és története




Hemelin király

(A jegyzetfüzet a városban, a Királyok Termében (rotunda) található)


Lalen királyné

Lalen királyné képe az ae'gurai múzeumban

Hemelin 2193-ban, 179 éves korában foglalta el a trónt. Hemelin a Gyógyítók Céhében volt Céhmester, s úgy mondták, hogy "haraggal a szívében és tűzzel a szájában" vette át a trónt. [1] Rendkívül haragudott a Céhével kapcsolatos nyilvános vélemények miatt s küldetésének érezte a gyógymód meg­találását. Egyesek úgy vélték, hogy uralkodásának egy hete alatt a trón nagyobb energiáról és tekintélyről tett tanú­bizonyságot, mint unokaöccse 123 éve alatt.

Hemelin meggyőződése szerint a gyógymódot az ősi Könyvekben kellett keresni, s már jóval a koronázása előtt is erre bíztatta a Gyógyítókat. Az unokaöccse azonban vonakodott a könyvek hozzáféréséhez engedélyt adni, ezt Hemelin azonnal megváltoztatta, mihelyst joga lett hozzá.

Hemelin eléggé hívő követője volt Yahvonak s gyakran hangoztatta, hogy csak Yahvo segíthet rajtuk és nem "az egyéb istenek", akiket a népe keresett. 2255-ben Hemelin súlyosan meg­betegedett s legtöbben már a halálát várták. Bár a Gyógyítók Céhe minden megtett, hogy megmentse az életét, a prognózis nagyon komor volt.

Betegágyának napjaiban történt, hogy meglátogatta egy Lalen nevű asszony. Segített a Királynak ellátnia magát, s ahogy telt az idő, Hemelin rájött, hogy "...csak azért élek, hogy még egyszer láthassam őt", mint írta később. Lalen is hasonlóan érezhetett. Az új szerelem új erőt adott, Hemelin felépült, s halála napjáig Lalent áldotta, hogy segített neki a betegség legyőzésében. [2]

Két évvel később Lalennek is része volt abban, hogy egész D'niban legyőzték a betegséget. A szóbeszéd szerint miközben a régi történeteket böngészte – a kapcsolatai révén ezekhez könnyen hozzáfért –, utalásokat talált arra, hogy merre rejtettek el még több ősi Könyvet. Néhány hónappal később megtalálták Birenni Könyvét, ezt Hemelin már régóta folyamatosan kereste. Hat évvel a felfedezés után a Gyógyítók Céhében Jaysem Céhmester kijelentette, hogy megtalálták a betegség gyógymódját. [3] A feljegyzések "sohanem látott óriási ünnepségekre" utalnak. [4] Az egész társadalmon határtalan optimizmus sepert végig s nemhivatalosan megkezdődött D'ni Reneszánsza. Meg kell még említeni, hogy a 2262. év ugyanezen napján volt Hemelin Király és Lalen grandiózus esküvője. [5]

2270-ben megszületett az első járvány utáni gyerek és Hemelin neki ígérte a trónját a "remény és ünneplés" szimbólikus gesztusaként.

Bár a járvány befejeződését Hemelin megpróbálta kihasználni arra, hogy népét visszafordítsa Yahvo felé, láthatólag nem járt túl nagy sikerrel. Helyette az emberek inkább a kultúra felé fordultak: a művészetek és a technológia, a világegyetem "igazságának" további vizsgálata felé.

A Bányászok Céhe Hemelin ösztönzését követően 2350-ben bejelentette terveit a bányászati módszerek és technológiák drasz­tikus fejlesztésére.

Hemelin 2356-ban, 342 évesen bekövetkezett halálával egy lelkes, de "még eléggé kába" [6] társadalmat hagyott az utódjára.

[1] Idézet: "D'ni Gyógyulása", írta Manesah 2294-ben
[2] Bár egyesek túlélték a betegséget, a Gyógyítók feljegyzései 95%-os mortalitásról szólnak a betegség késői stádiumában.
[3] Egy folyékony gyógyszert fejlesztettek ki, amely direkt kontaktus esetén is meggátolta az infekciót.
[4] Idézet: "D'ni Gyógyulása", írta Manesah 2294-ben
[5] Ennek hatására a későbbi években sok esküvőt tartottak ugyanezen a napon.
[6] Hemelin Király közvetlenül a halála előtt írt naplójából, 2356.


Vissza